3 porady na temat pakowania i składowania makulatury
Makulaturą są zużyte i niedające się do użytku wyroby papiernicze, które mogą zostać zagospodarowane w drodze recyklingu. Papier można ponownie wykorzystać w procesie produkcyjnym, czyli ujmując rzecz nieco prościej – ze starego papieru można wyprodukować nowy. Masa makulaturowa jest tańsza od mas celulozowych, które powstają z pierwotnych surowców. W trakcie produkcji papieru z makulatury zużywa się mniej energii. Poza tym dzięki recyklingowi zmniejsza się powierzchnia wysypisk śmieci. Warto jednak znać kilka zasad dotyczących pakowania i składowania tektury przed oddaniem na skup.
Segregacja
Wyższe ceny skupu osiąga makulatura oczyszczona i posegregowana pod względem rodzaju. Makulaturę można podzielić na:
- Makulaturę mocną – tektura falista ze zużytych opakowań, charakteryzuje się dużym udziałem włókien o wysokiej zdolności papierotwórczej i małą zawartością frakcji suchej.
- Makulatura mieszana – frakcje z różnych rodzajów zużytych wytworów. Może być poddana przerobowi bez podziału na frakcje.
- Makulatura biała – pochodzi z biur, sklepów lub magazynów. Jest to zadrukowany papier.
- Makulatura gazetowa – stare gazety i czasopisma, czyli makulatura o dużych możliwościach przetwórczych.
Przechowywanie
Makulaturę należy składować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i zabezpieczyć przed dostępem wilgoci. Makulatura powinna być sucha i odseparowana od zanieczyszczeń przemysłowych. Na skup makulatury nie należy oddawać papieru zmieszanego z innymi surowcami i odpadami. Warto wiedzieć, że do recyklingu nie nadają się zatłuszczone opakowania po żywności ani po kosmetykach.
Pakowanie
Makulaturę przed oddaniem na skup można zapakować do obszernych kartonów lub związać taśmą z tworzyw sztucznych, a także owinąć folią stretch. Makulaturę najlepiej ułożyć w sterty i podzielić na kilka części, co ułatwi transport i ważenie w skupie.